2013. december 24., kedd
Paleo csevely
2013. december 2., hétfő
2013. november 20., szerda
2013. október 23., szerda
2013. szeptember 20., péntek
2013. augusztus 11., vasárnap
2013. július 13., szombat
dumcsi csak ugy 5
![]() | Szendi Gábor: |
A paleo egy életforma, és tapasztalataim szerint semmi akadálya annak, hogy utazáskor is paleo elvek szerint éljünk. Ehhez csak némi rákészülés, és a fagylaltosok és csokiárusok szirénhangjával szembeni süketség szükséges.
Sokaknak okoz fejtörést, miként tartsák be a paleoelveket utazáskor, nyaraláskor, különösen külföldön. Sok éves tapasztalatom, hogy ez -némi előrelátással, és a kísértéseknek való ellenállással - elég egyszerűen megoldható. Persze, mindig vannak kivételek. Pár éve egy lány kérdezte levélben, mit tegyen, mert a Szaharába három hetes tevetúrára indul, és ott a fő eledel valami lepényféle. Azt válaszoltam neki, hogy ilyen körülmények közt nincs más választása, mint a túlélésre koncentrálni. Az éhhalálnál még az egészségtelen táplálkozás is jobb, s a nyugati vagy "földművelő" étrend nem három hét alatt fejti ki megbetegítő hatását. De ezen az alapon mégsem tanácsolom, hogy csak a kényelem kedvéért akár egy hétre is felhagyjunk a paleóval, ha máskülönben kis odafigyeléssel meg tudjuk oldani. A paleo egy életforma, egy életelv, s az ember tartását szokásai és elvei adják. Aki a körülményekhez illően könnyedén cserélgeti elveit, az igazából nem is köteleződött el egyik mellett sem. Másrészt sokak elrettentő tapasztalata, hogy a "melléevés" gyorsan megbosszulja magát, pattanások, afták, puffadás formájában. Mellesleg ezek a gyorsan jelentkező tünetek is mutatják, milyen étrendhez edződött hozzá a nyugati ember.

Idén 12 napot töltöttem Párizsban, s végig könnyedén tartottam a paleo táplálkozás szabályait.
Tudtam előre, hogy elsősorban a paleo reggeli fog nehézséget jelenteni, a szállodában ugyanis kifli, croissant, pirítós és müzlik a fő eledelek. A szállodalakók nagy lakmározásokat csaptak ezekből, és térfogatukból látszott is, hogy ezt az abrakot eszik otthon is. Elkerülendő a reggeli koplalást, sütöttem előre egy tepsi kókuszlisztes meggyes piskótát (15 tojás szétválasztva, eritrittel felverve, 1 dl kókuszzsír, 10 dkg kókuszliszt, 1 sütőpor, egy üveg meggybefőtt) és beszereztem fél kiló Gastroyal Paleolit Sajtos-szezámos rudat és fél kiló Gastroyal Paleolit Kakaós kekszet. A piskóta hűtés nélkül 4 napot bírt ki. Amíg tartott, addig azt vittem le a reggelihez, plusz felfaltam a sonkát és a sajtot, amit kaptunk a reggelihez. A DM-ben még itthon vettem zabtejszínt, a kávémba azt öntöttem. Később Párizsban találtunk mandulatejet is a boltokban, sőt ugyanolyan zabtejszínt is, mint amit itthon vettem. A kedves kocka alakú konyhásnő gyorsan elkönyvelt minket a "furcsa párnak", látva dobozainkat, maréknyi bekapdosott vitaminjainkat. Az ottfelejtett szacharinomat kidobta, mert nem tudta, mi az.
A piskótaellátmány kimerülése után minden reggel két Gastroyal Paleolit Kakaós kekszet vittem le a reggelihez és megkentem őket vajjal. Ez a keksz eléggé tömör és laktató, de azért ha mégis éhes maradtam, elropogtattam néhány sajtos-szezámos rudacskát. Persze, lehet sütni is száraz süteményeket előre, de nekem nem volt időm kikisérletezni a megfelelő fajtát, ezek a gastroyalos sütik pedig már beválltak. A "minden kötél szakad" esetre vittem azonban aszalt áfonyát és zabpelyhet, s az utolsó két nap mandulatejjel felöntve már ezt reggeliztem. Mint újra és újra hangsúlyozom, a zabpehely véleményem szerint szükség esetén abszolút elfogadható, mert nincs benne glutén és glikémiás tulajdonságai elég jók. Persze rendszeres fogyasztását továbbra sem ajánlom. Hasonló a helyzet a sajtokkal. Itthon soha nem fogyasztok sajtot, de szükség esetén kisebb rossznak tekintem.

Cézár saláta hagymalevessel
Az ebéd Párizsban nem gond, mert a franciáknál a saláta nemzeti eledelnek számít. Sok helyen árulnak Cézár salátát (csirkehús, sajt, saláta öntettel), a húsokhoz mindenhol lehet kérni krumpli helyett salátát. A jellegzetes turistamenü, amit olcsóságáért szeretnek a turisták, eleve valami salátával kezdődik,

Előétel: Tojás salátával (éhes voltam, és fotó előtt beleettem)
utána valami hús, salátával, és a végén általában választható desszertnek a gyümölcssaláta. Az étlapokon a csirke és kacsacombot a franciák csirkelábnak és kacsalábnak hívják!

Bocsi, már kicsit megrágtam.
Egyébként a rengeteg elhízott párizsi láttán bennem szertefoszlott az a korábbi évtizedekből származó kép, hogy a franciák egészségesen táplálkoznak. bár a statisztikák szerint még mindig náluk a legkevesebb az elhízott ember, az utcán nem ez volt a benyomásom. Az is feltűnő volt, hogy a rengeteg bevándorló közt aránytalanul több volt a súlyproblémával küzdő: ők az egészséges táplálkozás tradícióinak hiányában sokkal védtelenebbek a nyugati étrend csábításaival szemben.

Napközben narancsot ettünk, ha megéheztünk. A narancs jól cipelhető, a szomjat is oltja, sokáig eláll. Kávézni a Starbuckban érdemes, mert a kávéházakban és vendéglőkben általában színes melegvízet szolgálnak fel kávé gyanánt. Éppen ezért mindig vittem magammal kis üvegben neszkávét, és minden ilyen löttyöt feldúsítottam. A Starbuckokban egyébként szinte zavar támad, ha valaki kávét kér, mert a legtöbb vevő valami fagyiszerű, tejszínsapkával díszített édességet vásárol. Ez persze nem a Starbuck bűne, ők csak mennek a fogyasztói ízlés után. De javukra írom, hogy náluk kapható gyümölcssaláta is.
A franciáknál a paleo nem elterjedt irányzat, a bioboltokban még mindig a teljes kiőrlésű cuccok meg a szója a divat. A párizsi Shakespeare könyvesboltban egy könyvet találtam paleo témakörben, az is a paleo kritikája volt. Marlene Zuk 2013-as Paleofantasy könyvéről van szó. Megvettem, nem árt, ha megvan, netán egy paleoszkeptikus majd erre talál hivatkozni. A könyv - csak beleolvastam - ostoba és felületes, ugyanazt a nótát fújja, mint a paleót általában nem értők. Zuk, aki mellesleg nem egy buta nőszemély, több könyv szerzője, egyszerűen csak leragadt a "mit evett az ősember" érvelésnél, na meg, hogy a laktózt le tudjuk bontani, tehát akkor a tej okés.
Összességében a paleót simán lehet tartani külföldön is, ezt korábban, más országokban is megtapasztaltam. Érdemes kicsit rákészülni, különösen az első napok kedvéért, amíg fel nem fedezzük az adott ország/város lehetőségeit. Az élelmiszer ellátmányt nem ajánlatos kézipoggyászban vinni, mert a kukában fog landolni a szigorú ellenőrzések miatt.